top of page

ביושוק: האוסף | BioShock: The Collection

ביושוק האוסף BioShock: The Collection

מועד השקה: ספטמבר 2016. קונסולות: פלייסטיישן 4 ואקס בוקס One.

 

האתר הרשמי של המשחק

המשחק ביושוק: האוסף, כולל את שלושת המשחקים המצוינים ביושוק 1, ביושוק 2 וביושוק אינפינייט לקונסולות פלייסטיישן 4 ואקס בוקס ONE (האוסף יוצא גם למחשב אך ללא אינפינייט). האוסף יכלול גם את חבילות ההרחבה של המשחק השני והשלישי Minerva's Den ו-  Burial at Sea בהתאמה. אך לא יכלול את מצב המולטיפלייר של ביושוק 2.

ביושוק 1 Bioshock

ביושוק 1 / Bioshock

 

יצא באוגוסט 2007 לאקס בוקס 360 ולמחשב, לאחר שנה גם לפלייסטיישן 3

המשחק הראשון של ביושוק מתרחש ב- 1960 בעיר הבדיונית ראפצ'ר (Rapture) שנמצאת מתחת למים. העיר נבנתה בשנות הארבעים המאוחרות על ידי השליט והדיקטטור, טייקון העסקים אנדרו ריאן, כדי להיות עולם מושלם (אוטופי) לאנושות ונפרד מאשר זה שמעל המים, הרחק משליטת הממשלות והרשויות בעולם. 


זמן קצר לאחר יסודה, המדענים של העיר ראפצ'ר גילו חומר בשם ADAM הנמצא בתוך זן של שבלול החי בקרקעית הים, שביכולתו לשנות את היכולת הגנטית של האנשים ולהעניק להם יכולות על- אנושיות שיועילו לעיר. המדענים החליטו להפיק את החומר בכך שישתלו את השבלולים בתוך ילדות קטנות הקרויות "אחיות קטנות". בגלל ששימוש מורחב ב- ADAM גורם לאי יציבות נפשית ובמקביל להתדרדרות מוסרית בראפצ'ר (שהייתה קיימת גם ככה), האחיות הקטנות הפכו לטרף של אלה החפצים בכוחות שמעניק החומר ADAM. כדי להגן על האחיות הקטנות פיתחו המדענים את "האבות הגדולים", מוטציות אנושיות בחליפות צלילה שתפקידם להגן על האחיות הקטנות.

בערב שנת 1959 העניינים הגיעו לנקודת רתיחה בעיר ראפצ'ר כשמלחמה פרצה בין המכורים ל- ADAM המכונים "ספלייסרס", לבין האבות הגדולים . תוך שנה מפרוץ המלחמה התדרדרה העיר ראפצ'ר למצב של דיסטופיה (כאוס, חברה בה המציאות שלילית בצורה קטלנית), כשמעטים שאינם מכורים ל- Adam הצליחו לבודד עצמם מהאוכלוסיה תוך הסתתרות.


בנקודה זו מתחיל המשחק ואנו שולטים בג'ק, אדם שנקלע לראפצ'ר לאחר שמטוסו התרסק על הגבול  התת ימי של העיר. דרך מכשיר קשר, ג'ק מודרך על ידי אדם בשם אטלס כיצד להגן על עצמו מפני הספלייסרס ולהציל את משפחתו מידיו של העריץ אנדרו ריאן.


המשחק קיבל ביקורות נלהבות ששיבחו את המשחקיות והעלילה.

ביושוק 2 Bioshock 2

ביושוק Bioshock 2

 

יצא בפברואר 2010 לאקס בוקס 360 ופלייסטיישן 3

ביושוק 2 הוא המשך ישיר למשחק הראשון והוא מתרחש עם קפיצות בזמן 10 שנים לפניו ו- 8 שנים אחריו. במשחק נשלוט ב- "אבא גדול" בשם דלתא, אחד מאבי הטיפוס של המיזם כשהיה בחיתוליו  והגן על "אחות קטנה" בשם אלינור. האויבת העיקרית בביושוק 2 היא אימה של אלינור דוקטור סופיה לאמב, פסיכיאטרית רעת לב שתופסת את מקומו של אנדרו ריאן כשליטת העיר ראפצ'ר. סופיה משתמשת בטקטיקת שטיפת מוח לעיתים קרובות וכך גם הפרידה בין אלינור לדלתא בזמנו כשגורמה לדלתא לירות בעצמו. 


10 שנים לאחר מכן, דלתא מתעורר בשאריות העיר ראפצ'ר השסועה לאחר מאורעות המשחק הראשון, ועליו למצוא את אלינור תוך זמן מוקצב אחרת ייפול לתרדמת נצחית. ד"ר סופיה לאמב שמאחוריה כת אלימה מנסה לחסל את דלתא ולמנוע את האיחוד.


ביושוק 2 קיבל ביקורות טובות מאוד, למרות שנחשב למשחק פחות טוב מביושוק הראשון וגם מאינפינייט השלישי.  

ביושוק אינפינייט Bioshock Infinite

ביושוק לנצח | Bioshock Infinite

 

יצא במרץ 2013 לאקס בוקס 360 ופלייסטיישן 3

ביושוק אינפינייט מתרחש בשנת 1912 בקולומביה (לא המדינה מדרום אמריקה), עיר שבדומה לראפצ'ר אמורה להיות נפרדת מהחיים על פני האדמה, אך במקום להיות במצולות תלויה באוויר באמצעות ספינות אוויר ובלונים ענקיים. בניגוד לראפצ'ר העיר לא נבנתה על ידי שליט כלשהו שמנסה להגשים מטרה מסוימת על ידי בניית עיר נפרדת מהקרקע, אלא הממשל האמריקאי בנה אותה בשנת 1983 עם הרבה רעש וצלצולים, זוהי עיר יפהפייה שמעוצבת בתור יריד ענקי, ובדומה ליריד נודד אמורה לרחף ברחבי העולם ולהאדיר את אמריקה מבחינה תדמיתית כדי שמדינות העולם יהפכו להיות כמוה. אך אנשי קולומביה לא שמרו על שלווה והרמוניה והחלו להתעסק עם כלי נשק, והיו אחראים לתקרית בינלאומית גדולה כשבמהלך מסעות הריחוף ירו על קבוצת תיירים סיניים במהלך מרד הבוקסרים. התקרית גרמה לממשלת ארה"ב לנטוש את העיר לחלוטין, כל קשר עמה נותק כולל אפילו מקום הימצאה.


כתוצאה מהבידוד של העיר, פרצה מלחמת אזרחים בין קבוצות שונות, לבסוף שרדו שתי מחנות, אחד של השליט זכארי הייל קומסטוק ששואף לשמר את קולומביה כעיר לאמריקאים בלבד. המחנה השני ווקס פופולי ("קולו של העם" בלטינית) שואפת שקולומביה תחזור להיות עיר כלל אזרחיה. 


בביושוק אינפינייט נשלוט בדמות בשם בּוּקֶר דֶוויט, סוכן לשעבר בסוכנות הבילוש פינקרטון שנזרק ממנה בגלל בעיות התנהגות. לאחר מכן דֶוויט איבד את אשתו ההרה ונכנס לחובות כבדים בשל הימורים. מיד בנקודה שבה מתחיל המשחק פונה לבוקר דוויט אדם שאומר לו "תן לנו את הילדה, ונמחק את החוב". המשפט הזה (שככל הנראה מדבר על חובות ההימורים של דֶוויט, אבל לא בטוח...) חוזר לכל אורך המשחק. הילדה שדֶוויט צריך למצוא בקולומביה היא אליזבת, שמוחזקת בשבי ב- 12 השנים האחרונות תחת שלטון קומסטוק. בעיר רווית אלימות, מלחמות ומאבקים פוליטיים נצטרך למצוא את אליזבת ולהגן עליה, להבין מדוע הוחזקה בשבי ומה הקשר של בּוּקֶר דֶוויט אליה. 


מבחינת עלילה ביושוק אינפינייט קשור למשחקים הקודמים ממש בעקיפין, ויהיה צורך לרדת להסברים טיפה מורכבים כדי להבין איך בדיוק. המשחק קיבל ביקורות פשוט מהללות, והוא גם אחד האהובים על עבדכם הנאמן.  

bottom of page