top of page

השוואה: פיפא 17 נגד פרו אבולושן סוקר 2017

כמו בכל שנה, הסתיו ו/ או תחילת שנת הלימודים מביאים עימם את הגרסאות החדשות של שני משחקי הכדורגל המובילים בעולם. נתכונן לקראת החגיגה עם סקירה השוואתית בין פיפא 17 לפרו אבולושן סוקר 2017 - חידושים, פונקציות, נקודות חוזקה ותורפה. לא נכתיר כאן אף אחד כמנצח, אחרי כל כך הרבה שנים זה כבר הפך להיות מאוס לשאול 'מה יותר טוב', אלה פשוט משחקים שונים לגיימרים שונים, וכל אחד ייקח את הדברים לאן שנראה לו. 

לגביי באופן אישי, מי שעוקב אחרי הבלוג יודע שאני איש פיפא במשך כל השנים, כבר מצאת המשחקים הראשונים באמצע הניינטיז לקונסולת המגה דרייב, ואני משחק בגרסתה החדשה בכל שנה (למעט שנת 2006, אז החלטתי לתת צ'אנס אמיתי לפרו אבולושן בפלייסטיישן 2). בשנתיים האחרונות לראשונה חלה אצלי שחיקה וכדורגל לא היה חלק מהגיימינג שלי, אבל אני מרגיש שהסוללות התמלאו ולכן אשחק בפיפא 17 בפלייסטיישן 4, אתחיל קריירת אימון בקבוצה מליגה נמוכה באירופה, עדכונים שוטפים כאן כמובן עם תקצירים החתמות וחוויות, יהיה שווה לעקוב. 
Pro Evolution Soccer 2017

מועד השקה: ספטמבר 2016. קונסולות: פלייסטיישן 4, אקס בוקס ONE, פלייסטיישן 3, אקס בוקס 360. גם מחשב אישי.

 

האתר הרשמי של המשחק

פיפא 17, המשחק ה- 24 בסדרה  (מאז 1994). על העטיפה: שחקן בורוסיה דורטמונד מרקו רויס, נבחר להופיע עליה לאחר שגבר בסקר רשמי של EA Sports על אנטוני מרסיאל, חאמס רודריגס ואדן הזאר, שגם משמשים כפרזנטורים רשמיים של פיפא 17.

פרו אבולושן סוקר ("כדורגל תורשתי מקצועני", נקרא במדינות אסיה "11 המנצחים"), שגור בפי גיימרים ישראלים בקיצור כ- "פרו". על העטיפה: שחקני ברצלונה, לה הסכם שיתוף פעולה בלעדי עם קונאמי (פירוט בהמשך). זהו המשחק ה- 16 בסדרה (מאז 2001).

 Fifa פיפא 17

מועד השקה: ספטמבר 2016. קונסולות: פלייסטיישן 4, אקס בוקס ONE, פלייסטיישן 3, אקס בוקס 360. גם מחשב אישי.

 

האתר הרשמי של המשחק

תוכן

פרו אבולושן סוקר 2017 מכיל בעיקר ליגות מהמדינות המובילות ללא ליגות משנה. אבל בעוד שהמבחר והעומק נמצא בפיפא, לקונאמי יש חוזקות נקודתיות של הסכמי שיתוף פעולה עם כמה קבוצות אטרקטיביות, בראשן ברצלונה. המשחק כולל את ההמנון הרשמי של בארסה, את אצטדיון קאמפ נואו עם גישה לחדרי ההלבשה (קאמפ נואו אינו כלול בפיפא, בפעם השנייה בלבד בתולדותיה), את שיטת המשחק טיקי-טאקה כפי שהוכנסה למשחק בצוותא עם אנשי האקדמיה של בארסה, תלבושת קלאסית ושחקני עבר גדולים. 

מלבד ברצלונה לקונאמי יש שיתופי פעולה עם עוד כמה קבוצות כמו ליברפול, בורוסיה דורטמונד וריבר פלייט (אך האצטדיונים של השתיים הראשונות כן במשחק). 

כרגיל, גם פיפא 17 משופעת בליגות ואצטדיונים מכל טוב. העונה נוספו למשחק הליגה היפנית, שהנבחרת שלה אגב לא מופיעה בפיפא כבר שנים ארוכות בגלל בלעדיות עם קונאמי. גם הליגה הברזילאית הראשונה וחמש קבוצות מליגת המשנה נוספו למשחק (ללא קורינתיאנס ופלמנגו שחתומות על בלעדיות עם קונאמי).

 

* בעניין הליגות חשוב להבהיר אחת ולתמיד שהליגה הישראלית מעולם לא הייתה מועמדת להצטרף למשחק, אם כמו בכל שנה אתם נתקלים באיזה פוסט שאומר לכם להשתתף בהצבעה- עובדים עליכם והאתר סתם מנסה למשוך כניסות. 

כנהוג מפיפא 15, פיפא 17 תמשיך להיות חגיגה אמיתית לחובבי הכדורגל האנגלי, כל האצטדיונים מהפרמיירליג כלולים במשחק, עם תוספת של עוד כמה מליגת המשנה. גם השופטים מהליגה, שירי האוהדים ושלטי הפרסום כלולים בפיפא 17, וחידוש החל מהעונה הוא גם כל 20 המנג'רים, אתם משחקים נגד היונייטד? תתכוננו להיתקל במוריניו.

שיפורים

קונאמי תיקנה בעיות משמעותיות במנוע המשחק המשחק בראשן השוערים, שבפרו אבולושן 2016 היו סטטיים, חסרי כל יכולת תמרון והפסידו כמעט כל קרב של אחד על אחד מול החלוץ.​ גם משחק ההגנה שופר משמעותית וניתן לעשות תאקלים נקיים כדי לחטוף כדור, אחרי שבפרו 2016 היה בלתי אפשרי לחטוף כדור מבלי לעשות עבירות. יותר מדי קללות נשמעו מגיימרים מתוסכלים שהפסידו משחקים שלא בצדק ונאלצו לרדת ברמת המשחק כדי שהבעיות הללו יתקזזו.

EA תיקנו את הבעיות של פיפא 16 שספגה ביקורות רבות על מסירות מקריות וקצב המשחק האיטי. כמו כן בפיפא 17 הדריבלינג משופר, ניתן לעצור כדורים גובה ארוכים על החזה ולהנחית על הרגל ולא בהכרח לנגוח. 


מערכת זריקות החוץ תוקנה וניתן לרוץ אחורה וקדימה על הקו, גם לעשות זריקות דמה. מערכת הבעיטות החופשיות והקרנות שונתה משמעותית, ניתן לכוון את הבעיטה באופן דקדקני יותר בעזרת האנלוג סטיק. 
 

טקטיקה

בפרו היריבה לומדת את סגנון המשחק שלך ומסתגלת אליו, אם אתה משחק כל הזמן על מסי- היריבה תתמקד בו. אם היריבה משחקת מסירות קצרות (כמו ארסנל) ואתה מבין זאת וזוכה בהרבה כדורים, היא תעבור למסירות ארוכות תוך כדי המשחק.


גם מערכת הטקטיקות בפרו אבולושן פשוט מצוינת, היכולת לבחור תוך כדי משחק בין שני מערכים נפרדים, והוראות קבוצתיות למצב שאתה עם או בלי הכדור הוא רעיון כה פשוט אך מהפכני, נכס גיימינג שמעניק יתרון משמעותי על EA.

EA הטביעה בפיפא 17 את מערכת "האינטליגנציה האקטיבית" (Active Intelligence) בעזרתה השחקנים שאינם בשליטתך מבינים את מרחב הפעולה שלהם על המגרש. הם כבר לא רצים בקווים ישרים למטה ולמעלה כשהאלכסון מושפע ממיקום הכדור, יש ריצה למרחבים פתוחים, הקיצוני שלכם יודע לדפוק ספרינט לבד אם המגן של היריבה עלה בקרן ולא מספיק לרדת. 

שדרים ותפריטים: שני תחומים בהם הפיפא תמיד חזקה יותר. שדרי הפיפא מרטין טיילר ואלן סמית' הרבה יותר מגוונים, שוטפים ודינמיים מאשר שדרי הפרו אבולושן פיטר דרורי וג'ים בגלין. התפריטים הם חלק חשוב במשחק שלעיתים ממעיטים בערכו, ובפרו אבולושן הם על גבול הלא קיימים לעומת התפריטים המתוקתקים והאסתטיים של הפיפא. עושה רושם, רחמנא לצלן, שהתפריטים של הפרו אבולושן לא השתנו מאז ימי הפלייסטיישן 2. הדבר פחות בא לידי ביטוי בתפריט הראשי אלא יותר בתוככי הפונקציות כמו בבחירת השחקנים ומסכי שינוי המערכים.

רישיונות: עקב האכילס הנצחי של הפרו אבולושן הוא עניין הרישיונות- זכויות השימוש בשמות הקבוצות, בסמלים וכו'. אני יכול להעיד על עצמי שבשנה האחת ההיא בה שיחקתי בפרו אבולושן ב- 2006, טרם ניגשתי לשחק בו ביליתי קרוב ל- 50 שעות בשינוי שמות הקבוצות ולא פחות חשוב- התאמת התלבושות עם עיצוב עדכני (לפעמים אפילו מבחינת צבעים!) שם הספונסר וכדומה. 


כבר ברור שקונאמי לא מתכוונת אי פעם להשקיע את הכסף כדי לפתור את הבעיה הזאת. היא מסתפקת בשינויים נקודתיים כמו הסכמי שיתוף פעולה עם כמה מועדונים גדולים, ורכישת הזכויות הרשמיות לליגת האלופות והליגה האירופית (השם והלוגו המקוריים, טרם המשחק יש את הפתיח עם המנגינה, הגביע הוא שכפול מדויק...) בעוד שבפיפא הטורנירים הללו הם גנריים, ליגת האלופות פשוט נקראת "גביע האלופות" והיורופה ליגה נקראת "יורו ליג". האמת שזה יתרון די זניח לפרו אבולושן, שבלאו הכי מתטשטש כשאתה אמנם משחק בצ'מפיונס ליג המקורי אבל עם מנצ'סטר האדומה בתור היונייטד.

* חשוב לציין שבפלייסטיישן 4 ניתן החל מהשנה לעדכן את הפרו אבולושן דרך קבצים חיצוניים- מכניסים דיסק און קי עם שמות הקבוצות והתלבושות והכל מתעדכן. בעלי האקס בוקס ONE ימשיכו לסבול. 

אונליין: מצבי האונליין של שני המשחקים אינם ממש טובים, אבל בפרו המשחק נפגע מזה יותר. כלומר מנוע המשחק נפגם יותר מקרטוע הקטן ביותר בשרת, והבדלי האיכות בין מצב האונליין לאופליין מורגשים היטב. 

קבוצת חלומות: ה- MyClub של הפרו אבולושן מפגר אחר ה- Ultimate Team של הפיפא. עם זאת, קונאמי הכניסה שיפורים מכניים כמו התפתחות שחקנים, מכירה פומבית, ומערכת להמרת שחקנים לא רצויים לחברי צוות אימון, דברים שלא נמצאים ב- Ultimate Team של הפיפא. 

בונוס - 'The Journey’ : מצב משחק חדש שנכנס לפיפא החל מהעונה הוא 'The Journey’ - "המסע".  נשלוט בכדורגלן אנגלי צעיר בשם אלכס האנטר שמחוזר על ידי המועדונים בפרמייר ליג. עזרו לו לבחור נכונה ולבנות את הקריירה שלו, לבזבז את הכסף ולבלות, לקנות בית, להקים משפחה ועוד. חשוב להדגיש שעל המגרש האנטר שולט בעצמו בדומה למצב משחק של Be A Pro, והשליטה הממשית שלנו בו היא מחוץ למגרש. 


* 'The Journey’ נכלל רק בגרסאות פיפא 17 לקונסולות הדור הרביעי ולמחשב.

טריילר פרו אבולושן סוקר 2017 (ברצלונה)

טריילר פיפא 17

bottom of page