top of page

ג'י.טי.איי 5 Grand Theft Auto

 
 
Whatsapp
Gmail

מועד השקה: נובמבר 2019. קונסולות: בלעדי לפלייסטיישן 4, באמצע 2020 ייצא גם למחשב.

האתר הרשמי של המשחק

Grand theft auto 5 ג'י.טי.איי 5

מועד השקה: ספטמבר 2013. קונסולות: פלייסטיישן 3, אקס בוקס 360. מהדורה חדשה: מרץ 2022. קונסולות: פלייסטיישן 5, אקס בוקס Series.

האתר הרשמי של המשחק

ג'י.טי.איי 5 הוא המשחק השביעי בסדרת משחקי ג'י.טי.איי הראשיים ו-15 בסדרת ג'י.טי.איי בסך הכל. הוא מתרחש בעיר לוס סנטוס, גרסה בדיונית של לוס אנג'לס, ובו נשלוט לראשונה בסדרה בשלוש דמויות: שודד בנקים בגיל העמידה בשם מייקל דה סנטה, עבריין הרחוב פרנקלין קלינטון, וסוחר הסמים טרבור פיליפס. השלושה מנסים לבצע שודים ולהתקדם בעולם התחתון של לוס סנטוס תוך כדי לחץ מצד ארגוני פשיעה מתחרים וסוכנות ממשלית מושחתת.

המשחק נוצר בשיתוף פעולה בין כמה אולפנים של רוקסטאר גיימס ברחבי העולם, ושאב השראה ממשחקים מוצלחים כמו רד דד רידמפשן (הראשון) ומקס פיין 3. המפתחים של המשחק הסתובבו רבות ברחבי קליפורניה וערכו מחקרי סביבה על מנת שצוות העיצוב יוכל להעתיק את עיצוב המדינה למשחק באופן הטוב ביותר.

ג'י.טי.איי 5 יצא לאחר ציפייה רבה ושנים ארוכות מורטות עצבים- 5 שנים לאחר קודמו ג'י.טי.איי 4 שיצא בשנת 2008 (המתנה קטנה לעומת מה שאנחנו עוברים היום עם ג'י.טי.איי 6). הוא שבר שיאי מכירות לזמנו והפך למוצר הבידור הנמכר בקצב המהיר ביותר בהיסטוריה, עם הכנסות של 800 מיליון דולר ביום הראשון ומעל למיליארד דולר בשלושת הימים הראשונים. הוא קיבל שבחים על עיצוב העולם הפתוח, מערכת הדילוגים בין הדמויות המרובות (דבר חדשני בעולם הגיימינג בזמנו) והגיימפליי הכללי. הוא זכה בפרסים רבים של משחק השנה, ונחשב לאחד המשחקים הבולטים ביותר של קונסולות הדור השביעי (פלייסטיישן 3 ואקס בוקס 360) וגם הדור השמיני (פס4 ואקס בוקס ONE).

ג'י.טי.איי אונליין Grand Thft Auto Online

 

מצב האונלין של ג'י.טי.איי 5 שוחרר שבועיים לאחר המשחק, והוא מהווה חוויה נפרדת לחלוטין מהמשחק הרגיל. עלילת האנליין מתרחשת כמה חודשים לפני העלילה הרגילה, ובו אנו שולטים בדמות אילמת (כמו קלוד בג'י.טי.איי 3) המגיעה ללוס סנטוס בחיפוש אחר דרכים לעשות כסף. לאחר שנפגוש את למאר דייוויס וננצח אותו במירוץ רחוב, הוא יכיר אותנו לסוחר הסמים ג'ראלד וסוחר המכוניות הארמני המושחת סמיון יטריאן, עבורם נבצע עבודות ונתחיל לצבור כוח.

grand theft auto online ג'י.טי.איי אונליין

במצב האונליין יכולים להשתתף עד 30 שחקנים שמתאספים בלובי, בו הם יכולים לצאת למשימות הקשורות לעלילה, או מותאמים אישית כמו עריכת מירוצים או משימות חיסול. התוכן של מצב האנליין מתעדכן כל העת עם שדרוגים חינמיים ומצבי משחק חדשים. במצב האונליין גם ניתן לרכוש כסף וירטואלי איתו נוכל לרכוש נשק, מכוניות ונכסים. 

לצד שחרור השדרוגים והעדכונים, גרסת האונליין סבלה במשך כל השנים מבאגים ובעיות טכניות כמו התנקות משרתים ותקיעות במשחק, אותן רוקסטאר ניסתה לתקן באמצעות פאצ'ים. כנראה שזה תרם להחלטת החברה בסוף שנת 2015 לשלול תוכן חדש בגרסת האונליין מהקונסולות פלייסטיישן 3 ואקס בוקס 360, דבר שלווה בביקורת רבה.

בתחילת שנת 2021, שחקן אונליין בשם "t0st" טען כי מצא דרך להפחית את זמני הטעינה של ג'י.טי.איי אונליין עד 70% באמצעות פאץ' לא רשמי. רוקסטאר הודיעה כי הפאץ' אכן מתקן את הבעיות וכללה אותו בעדכון של המשחק. היא הודתה למשתמש על התגלית והעניקה לו 10,000 דולר לאות תודה.

בשנת 2022 הושקה גרסה חדשה של ג'י.טי.איי 5 לקונסולות פלייסטיישן 5 ואקס בוקס סירייס, אשר כללה גם גרסת אונליין נפרדת מהקונסולות הישנות. מלבד השיפורים הגרפיים והטכניים גרסה זו כללה גם תוכן בלעדי כמו רכבים חדשים, מוסך רכב בו ניתן לשדרג את ביצועי הרכבים, ומערכת בניית קריירה בו הגיימר מקבל כסף כדי להקים עסק וליצור דמות חדשה. בנוסף הושק גם מנוי חודשי בשם GTA+, הכולל תוכן בלעדי וצ'ופרים למשחק. למשך תקופה גיימרים יכלו להעביר את ההישגים והכסף שצברו מהקונסולות הישנות לגרסת האונליין החדשה. 

פרק 0, פרולוג, שוד הבנק: המשחק נפתח בשוד בנק שהתרחש לפני 9 שנים, על ידי 3 חברי כנופייה : מייקל, טרבור ובראד. הם מצליחים לצאת עם הכסף אבל בחוץ הם נקלעים לקרב עם המשטרה, לאחריו מוצגת לנו סצנה בה נערכת הלוויה מדומה של מייקל, שהצליח לשרוד. איננו יודעים מה עלה בגורלם של בראד וטרבור.
פרק 1, פרנקלין ולמאר: בפרק הראשון של המשחק אנו רואים את מייקל בפגישה אצל הפסיכולוג שלו, 9 שנים לאחר אותו שוד. מייקל אינו מרוצה מההתנהגות של בנו המפונק. לאחר מכן אנו שולטים בדמות השניה של המשחק-פרנקלין, שעובד יחד עם חברו למאר אצל סוחר מכוניות מפוקפק בעיקול רכבים. 
bottom of page