top of page

פאר קריי 4 ו- 5 | Far Cry 4 + 5

Far Cry 4 PS4-1.jpg

מועד השקה: נובמבר 2014. קונסולות: פלייסטיישן 3 ו-4, אקס בוקס 360 ו- ONE, גם מחשב אישי.

האתר הרשמי של המשחק

פאר קריי Far Cry 4

 
המשחק Far Cry 4 ("זעקה רחוקה 4") מתרחש בקייראט, מדינה בדיונית בהימלאיה, אליה מגיע אמריקאי צעיר בשם אג'יי גאלה כדי לקיים את בקשתה האחרונה של אימו, ולפזר את אפרה בעיר מולדתה, לאקשמנה. הוא נקלע למלחמת אזרחים בין צבא קייראט הנשלט על ידי הרודן פגאן מין, לבין תנועת מורדים הנקראת שביל הזהב. 

פאר קריי 4 אמור היה בתחילה להיות המשך ישיר לעלילת המשחק השלישי Far Cry 3, אך לבסוף הרעיון נגנז ו- Ubisoft החליטה לפתח משחק עם עלילה חדשה מאפס. כמה היבטים במשחק שאבו השראה ממלחמת האזרחים הנפאלית, והתלבושת הוורודה של דמות הנבל פגאן מין אותה אי אפשר לפספס, עוצבה בהשראת הסרטים היפנים "איצ'י דה קילר" ו- "אחי". 

המשחק קיבל ביקורות חמות אשר שיבחו את עיצוב העולם הפתוח, הגרפיקה והפסקול, הדמות של פגאן מין, תוספות האלמנטים המשחקיים והתוכן העשיר. עם זאת, נשמעה גם ביקורת בטענה שהעלילה דומה מדי לזו של פאר קריי 3.

 

Far Cry 4 היה להצלחה מסחרית והפך לנמכר ביותר בסדרה כבר בשבוע הראשון להשקתו, ובבריטניה ספציפית הוא היה למשחק השני הנמכר ביותר בכל הזמנים בשבוע ההשקה, הקדים אותו רק ג'י.טי.איי 5. הוא מכר למעלה משבעה מיליון עותקים ברחבי העולם עד סוף 2014, ודורג בזמנו שישי בטבלת המשחקים הנמכרים בארצות הברית בכל הזמנים.

 

פאר קריי 4 זכה בפרס משחק היריות הטוב ביותר לשנת 2014 מטעם IGN. בטקס פרסי האקדמיה הבריטית לגיימינג (פרס באפט"א למשחקים) היה מועמד בין היתר לפרס העיצוב, פרס השחקן (טרוי בייקר שמשחק את פגאן מין) ופרס העלילה. בטקס פרסי ה- DICE היה מועמד בין היתר לפרס משחק השנה ופרס העיצוב, וזכה בשני הטקסים בפרס המוזיקה המקורית. 

מבוא לעלילה: לאחר מות אימו, אישווארי, חוזר אג'יי גאלה לארץ מולדתו קייראט כדי לקיים את בקשתה האחרונה ולהחזיר את אפרה ל-לאקשמנה. משימתו נקטעת כשהאוטובוס בו הוא נוסע מותקף בידי הצבא הממלכתי והוא נלקח בשבי של פגאן מין, המלך המוחצן של המדינה, אשר טוען כי ניהל בעבר קשר רומנטי עם אישווארי. אג'יי מצליח לברוח מהשבי בעזרתו של אדם בשם סאבל, מפקד בתנועת המורדים "שביל הזהב", שמתברר כי הוקמה על ידי לא אחר מאביו של אג'יי, מוהאן גאלה.

 

למרות שהצליח להימלט מהשבי, אג'יי לא יכול לעזוב את קייראט משום שהצבא המלכותי שולט בנמל התעופה היחיד וסוגר את הגבולות. זה מאלץ אותו להישאר ולהנהיג את המורדים, בקרבתם הוא הופך לסמל בשל ייחוסו המשפחתי.

Far Cry 5 PS4.jpg

מועד השקה: מרץ 2018. קונסולות: פלייסטיישן 4, אקס בוקס ONE, גם מחשב אישי.

האתר הרשמי של המשחק

פאר קריי Far Cry 5

 
המשחק החמישי בסדרת משחקי פאר קריי ("זעקה רחוקה") Far Cry 5, מתרחש בהופ קאונטי, מרחב בדיוני של מדינת מונטנה הממוקמת בצפון מערב ארצות הברית. אנו שולטים בשוטר זוטר אשר נלכד בהופ קאונטי הנשלטת בידי כת קיצונית- אדן גייט (כנראה "שער גן העדן"), תחת פיקודו של המנהיג החזק והכריזמטי ג'וזף סיד. כרגיל במשחקי פאר קריי, אנו פועלים בעולם פתוח ועוין עם משימות עלילה ומשימות צד כדי לרכוש מיומנויות לחימה ולהתקדם במשחק, יש גם מצב מולטיפלייר, משותף בו משחקים יחד, או תחרותי אחד נגד השני. 
המשחק הושפע רבות מסוגיות פוליטיות חברתיות כמו המלחמה הקרה ופיגועי 11 בספטמבר, כשצוות הפיתוח שם לו למטרה ללכוד את הלך הרוח של הייאוש החברתי לאחר מאורעות אלה ולתרגם אותם אל תוך המשחק. 

הביקורות על Far Cry 5 היו בעיקרן טובות, בדגש על עיצוב העולם הפתוח, הגרפיקה והפסקול, אבל מאידך נשמעו ביקורות לגבי העלילה וחלק מהדמויות. כ-10 חודשים לאחר השקתו שוחרר משחק הספין-אוף אשר מתרחש 17 שנים לאחר מכן, Far Cry New Dawn, שקיבל ביקורות צוננות ובינוניות.

משחקיות: לראשונה בסדרת המשחקים, פאר קריי 5 מאפשר לגיימר לעצב את מראה הדמות אותה אנו משחקים, אשר אין לה שם פרטי ונקראת בשם המקצוע שלה, the Deputy- סגן השריף/ ממלא מקומו, או בתכל'ס שוטר. בנוסף יש במשחק מגוון כלי נשק חדשים לקרבות ידיים, ומערכת גיוס שכירי חרב שתילחם לצידנו, הדומה למערכת "Buddy" מ- Far Cry 2 ו- "Guns for Hire" מ- Far Cry 4, שתאפשר לנו לקבל תגבורת בקרבות נקודתיים (תפקיד אותו יכולים למלא גם חברים במולטיפלייר). 

מלבד שכירי החרב ישנם במשחק דמויות "מומחים", שהקשר שלנו איתן הוא זה שמביא לנו משימות חדשות ומפתח את העלילה. דמויות אלה מחליפות את מגדלי הרדיו מ- Far Cry 3 ומגדלי הפעמון מ- Far Cry 4 שאותם היינו צריכים לפקוד על מנת לגלות אזורים חדשים ולעדכן את המפה. יכולת נוספת של דמויות המומחים היא אילוף חיות פרא, אלמנט נהדר שממשיך איתנו מ- Far Cry Primal. חיות הפרא המאולפות יעזרו לנו בקרבות, יצייתו לפקודות וילוו אותנו. 

מבוא לעלילה: כוח משטרתי גדול הכולל את שריף ארל ווייטהורס, מרשל קמרון ברוק, ושלושת הסגנים ג'ואי האדסון, סטייסי פראט וסגן שלישי- "דפיוטי" (הדמות אותה אנו משחקים ששמה כאמור לא מוזכר), מגיע אל כנסיית אדן גייט על מנת לעצור את ג'וזף סיד על חטיפה בכוונת זדון. ג'וזף לא מתנגד למעצר ואומר שאלוהים לא ייתן לו להיעצר, ובזמן שהוא נלקח במסוק חברי הכת מבצעים מתקפה שגורמת למסוק להתרסק. ג'וזף בורח וחברי הכת כולאים את אנשי הכוח. דפיוטי מצליח לברוח מהשבי בעזרתו של מורד בשם דאץ', אשר מסביר לו כי הכת סיכלה את הניסיון לעצור את ג'וזף מתוך אמונה כי סוף העולם קרב וכי יש לנקות את הופ קאונטי מלא-מאמינים. כעת, כשהיישוב מנותק לחלוטין מהעולם החיצון, דאץ' מבקש מדפיוטי לאתר ולאחד את המורדים המפוזרים בהופ קאונטי, לבסס כוח לחימה שיחלץ את הכוח המשטרתי ויחסל את הפעולות המשיחיות של הכת.

bottom of page