ביקורת וולפשנטיין: הסדר החדש - Wolfenstein: The New Order

 Wolfenstein: The New Order וולפשנטיין: הסדר החדש

מועד השקה: מאי 2014. קונסולות: פלייסטיישן 4, אקס בוקס-1, פלייסטיישן 3, אקס בוקס 360. גם המחשב האישי.

 

האתר הרשמי של המשחק

אחרי המון זמן של ציפייה יצא לי לשחק בוולפנשטיין הסדר החדש, וההמתנה הייתה שווה כל רגע.ראשית ניכנס לאווירה עם הטריגר הקטן הזה: השנה היא 1960 והנאצים שולטים בעולם בעזרת כוח בלתי פוסק והפחדה אכזרית אשר מורידה על הברכיים אפילו את האומות החזקות ביותר. גיבור מלחמה אמריקאי שהתוודע לעולם החשוך הזה חייב לפתוח במתקפה בלתי אפשרית נגד הצבא הנאצי המפלצתי. רק אתה מעז לעמוד נגד צבא בלתי ניתן לעצירה של רובוטים נאציים וחיילים הרי אדם. רק אתה יכול לכתוב את ההיסטוריה מחדש.

בוולפנשטיין הסדר החדש נשלוט בחייל האמריקאי ויליאם BJ בלאזקוביץ, ונצטרך למוטט את השלטון הנאצי שניצח את מלחמת העולם השנייה והשתלט על העולם. בתחילת המשחק אנו נמצאים במלחמת העולם השנייה, נלחמים לצד בעלות הברית מול גרמניה הנאצית. נחסל חיילי SS בתוך הבונקרים, מוזיאונים ושדות קרב נוספים, הרבה כלי נשק שווים, גרפיקה איכותית וסאונד משובח. דבר מאוד מגניב בעיני היה האוכל של הכלבים שמשמש כאנרגיה במשחק, בתחילה חשבתי שאני לא רואה טוב ומתבלבל, אבל זאת אכן קערה של כלב.

לאחר מכן, כשלצידנו הטייס פרגוס ריד וטוראי פרובסט וואייט השלישי, נבצע משימת פשיטה על המבצר בו שוכן ראש הנחש ומפקד העל של הנאצים, גנרל וילהלם "ראש-מוות" שטראסה. המשימה משתבשת ואנו נחטפים, שטראסה מכריח אותנו לבחור מי מחברינו ימות וישמש אותו לניסוייו החולניים. אני לא בחרתי וחיכיתי לנס, אבל במצב כזה שניהם מתים ואתה נפסל, לבסוף בחרתי בוואייט.

שטראסה ואנשיו עוזבים אותנו ואת פרגוס להישרף במעבדת הניסויים, אבל בעזרת פעולת בריחה מהירה נצליח למזער נזקים ולהימלט מהמקום שנייה לאחר הפיצוץ, זה גורם לכך שבלאזקוביץ' שורד את המתקפה  אך עם רסיסים שנכנסים לראשו. הוא נכנס לתרדמת ומטופל במוסד שיקומי בפולין על ידי האחות הראשית היפהפייה אניה אוליווה.

 

באחת מהסצנות שיותר אהבתי במשחק בלזקוביץ' מתאר את חייו חסרי האונים בתרדמת מאז סוף מלחמת העולם השנייה עד שנות ה-60, במהלכן השתלטו הנאצים אפילו על ארצות הברית. במשך השנים הנאצים מגיעים מדי פעם כדי לקחת מטופלים לניסויים שלהם, אך מגיע שלב בו הם מחליטים לסגור את המוסד באופן סופי ולחסל את אנשי הצוות והמטופלים אחד- אחד. רגע לפני שבלאזקוביץ' מחוסל בעצמו הוא מתעורר ויוצא להציל את אניה שנלקחה לקומת הקרקע.

לאחר שגברנו על הנאצים בתוך הבניין שגם מצוידים בנשק חדשני הכולל מזל"טים ורובוטים, אנו נוסעים עם אניה לבית סבה וסבתה בפולין. בלאזקוביץ' מבין שבזמן שהיה בתרדמת הנאצים ניצחו במלחמה והשתלטו על העולם. כדי לשנות את המצב נחוץ לנו מידע, לכן תפסנו קצין נאצי וכלאנו אותו במרתף, עם המסור החשמלי הוא ימסור לנו מידע על המחתרת האנטי-גרמנית  שחבריה כלואים בברלין (לא רואים את זה בסרטון ובכלל במשחק, אבל הוא מזמר בסוף).

כדי להתאחד עם חברי המחתרת, שם גם יש כמה חברים של בלאזקוביץ' ששירתו עמו לפני הפציעה, אנו עולים עם אניה על רכבת לברלין, בה נחווה עוד סצנה אדירה במשחק- קצינת אס-אס בשם  אירן "פראו" אנגל עורכת לנו מבחן יהדות כדי לבדוק השתייכות לגזע הארי. לצידה יושב הפודל שלה Bubi, כנראה הומוסקסואל. השתיים האלה יהיו היריבים מדרגה שנייה שלנו במשחק אחרי שטראסה ונפגוש אותם בהמשך. לאחר שבלאזקוביץ עובר את המבחן הוא חוזר לחדר בקרון ועושה אהבה עם אניה.

על מנת לחדור לכלא בברלין יהיה עלינו להתגנב ולבצע הרבה רציחות שקטות, אולם בדרך חזרה המצב הפוך. לאחר שמצאנו את חברי המחתרת ביניהם פרגוס (אם הייתי בוחר הפוך בסצנה ההיא עם שטראסה זה היה וואייט) יש לפלס את הדרך החוצה עם הרבה כלי נשק וחומר נפץ (הסרטון הימני).

 

מעוז המחתרת נמצא מתחת לפני האדמה בברלין, ושם נתכנן מגוון פעולות נגד הגרמנים, שאחת מהן היא חבלה ביכולת הטכנולוגית הגבוהה שלהם. לשם כך יהיה עלינו לחלץ ממחנה ריכוז בקרואטיה את המדען היהודי סת רות'. נגיע למחנה הריכוז כאסירים מן המניין עם מספר על היד ונעבור תהליך קליטה ומיון, בזמן שנלך בטור נחלוף על פני הקצינה הנאצית אירן פראו אנגל ו- Bubi, ניראה להם מוכרים אך הם עדיין לא יזהו אותנו.

כשנפגוש את סת רות', סבא חביב שמשלב באנגלית שלו מילים בעברית וביידיש, הוא יגלה לנו כי הוא זה ששולט על הרובוטים המשוכללים השומרים על המחנה, והוא מוכן לתרום למאמץ המלחתי ולהצטרף למחתרת אם נהרוס את המחנה. לשם כך עלינו למצוא מכשיר, מין שלט שדרכו סת שולט על הרובוטים. לאחר שנצליח ניתפס על ידי הקצינה הנאצית אירן פראו אנגל שתתכונן להוציא אותנו ואת סת להורג, אז יגיע עוד קטע חזק במשחק כשניקח שליטה על הרובוט הנאצי ונחריב כל מה שזז. אגב, למרות הפנים המרוסקות הקצינה אירן אנגל לא תמות ותמשיך לתפקד, נפגוש אותה גם בהמשך.

כשסת רות' מגיע למעוז המחתרת הוא מספר כי הנאצים השתמשו בפיתוחיו שלו ושל חבריו על מנת להשתכלל ולנצח את המלחמה. עם זאת קיימים מסמכים נוספים שהנאצים טרם שמו עליהם את היד ויוכלו לשמש את המחתרת. כדי להגיע למסמכים הללו דרושה לנו צוללת כדי לחדור אל המקום דרך קרקעית הים, ואז נזכה להשתמש בכלי פצצתי ביותר. בחלק השני של הסרטון ניתן לשמוע את סת רות' שר שיר קטן עם כמה מילים בעברית, הוא גם איחל "דרך צלייחה" כשהתחלנו במשימה הראשונה במחנה הריכוז.

במשימה הבאה עלינו להגיע לבסיס של הנאצים על הירח, לשם הם הגיעו כבר בשנות ה- 50 והספיקו להקים בסיס צבאי. כדי לעשות זאת נפוצץ את גשר גיברלטר בעזרת פצצה מתוחכמת של סת רות', ננקה את הגשר מאויבים, נגנוב את מדיו של אחד המדענים ונמריא לירח. לאכזבתי לא היה הרבה מהשהות על הירח כשלעצמו ומה שרואים בסרטון זה המקסימום, רוב המשימה נעשית בתוך החללית עצמה, אבל בכל זאת טעמנו קצת מגיימינג שונה.

בזמן שאנו על הירח דברים משתבשים על כדור הארץ, הנאצים תחת  פיקודה של הקצינה אירן פראו אנגל גילו את מעוז המחתרת ולקחו בשבי את אניה וכמה מהחברים אל המבצר של המפקד שטראסה. נחדור אל המבצר כדי להציל את אניה וסת רות' ולחסל את שטראסה. בדרך נופתע על ידי Bubi שיזריק לנו חומר ארסי, אך נצליח להתעשת ולחסלו למול קולות השבר של הקצינה הנאצית אירן פראו אנגל.

 

הגענו אל שטראסה, שמשתמש נגדנו בנשק מיוחד- רובוט קטלני בו מושתל המוח של וואייט או פרגוס, זה שנאלצנו לבחור שימות לפני 14 שנה. לאחר שנגבור על הרובוט יגיע הקטע העצוב ביותר במשחק. היה זה כבוד לשרת לצידך, פרובסט וואייט השלישי.

בבוס פייט האחרון נילחם בשטראסה שנמצא בתוך הרובוט המשוכלל ביותר שהמציא, לאחר שיובס הוא ישתמש ברימון כדי להתאבד ולקחת אותנו יחד איתו. למרות שבלאזקוביץ שורד את הפיצוץ ונותן אישור להפציץ את המבצר, המשחק נגמר מבלי שאנו יודעים אם הוא נשאר בחיים או לא.

וולפנשטיין הסדר החדש הוא משחק יריות גוף ראשון איכותי ומרהיב, נמצא מעל הרמה הממוצעת של קול אוף דיוטי ומשחקי מלחמה נוספים. וולפנשטיין נותן לנו לטעום מכמה זירות לחימה, נהיה במחנה ריכוז וגם על הירח, נצלול אל מתחת למים ונחסל מטרות מן האוויר. הנשקים במשחק קטלניים ומגוונים, אני עדיין העדפתי להתמקד ב- 2-3 שנראו לי האיכותיים ביותר, אבל לכל כלי נשק יש את הייעוד והנקודות החזקות שלו.  

 

העלילה מעניינת, מגוונת ומעמיקה, בטח יחסית למשחקים מן הסוג הזה, וגיימר יהודי בפרט יתחבר לעלילה יותר ממישהו אחר,  אני לא רוצה לעוף על עצמי ולומר שזאת שליחות לשחק בוולפנשטיין הסדר החדש, בטח כשזה משחק בדוי ברובו, אבל זה משחק שכדאי לשים אותו בראש סדר העדיפויות.