top of page

סדרת משחקי יאקוזה - Yakuza

סדרת משחקי הפשע-פעולה-הרפתקאות היפנית "יאקוזה" (נקראת ביפן "כמו דרקון"), מפותחת ומופצת בלעדית לפליייסטיישן על ידי סגה משנת 2005 ועד היום. משחקי יאקוזה הם עולם פתוח בגוף שלישי, והדמות המרכזית בהם היא קזומה קיריו. העלילה מתרחשת בעיקר בעיר הבדיונית "קמורוצ'ו", המבוססת על הרובע קבוקיצ'ו שבטוקיו. קיריו אמנם שייך לחמולת הטוג'ו, אך לאורך הסדרה הוא מנסה להתרחק מהחמולה ולנהל חיים רגילים, דבר שכמובן לא מצליח.

 

נכון להיום (2018) הסדרה כוללת 7 משחקים. כל משחקי היאקוזה שיצאו במשך השנים לפלייסטיישן 2 ו-3 יהיו זמינים גם לפלייסטיישן 4. ליאקוזה 1 ו-2 כבר נעשה רימיייק, ושאר המשחקים נמצאים בפיתוח. להלן סקירה קצרה של המשחקים:

יאקוזה 0 / Yakuza 0 (ביקורת מלאה)


יאקוזה 0 הוא המשחק השני החדש ביותר בסדרה, אבל הקדום ביותר מבחינת עלילה. מתוקף שמו, הוא חוזר לתקופה של לפני ששת המשחקים שיצאו מ-2005 ועד היום. המשחק מתרחש בסוף 1988 בערים הבדיוניות קמורוצ'ו וסוטנבורי (מבוססת על העיר דוטונבורי שבאוסאקה), ונשלוט בו בצמד הדמויות קזומה קיריו וגורו מאג'ימה בצעירותם, כשתי דמויות אלמוניות מעולם היאקוזה היוצאים לחקור את האירועים סביבם כדי להוכיח את חפותם ולשמור על ביטחונם.

 

בקמורוצ'ו שבטוקיו, קיריו נחשד ברצח לאחר לאחר שבעל חוב ממנו גבה כסף נמצא מת בשטח הנדל"ן היוקרתי שלו. הבוס של קיריו, סושיי דוג'ימה, מציע קידום לדרגת סגנות במשפחת דוג'ימה למי שימצא את שטר המכירה של הקרקע, מה שגורם לחברי הארגון האכזריים ביותר לרדוף אחר קיריו שחייב להוכיח את חפותו, וכן להגן על אביו החורג מעונש בגלל שהכניס אותו לחמולה.

מנגד, בסוטנבורי שבאוסאקה, מאג'ימה מנהל מועדון קברט לאחר שגורש מחמולת הטוג'ו. למרות שהמועדון נורא מצליח, הוא מבין כי המקום הוא לא יותר מכלוב משום שהוא במעקב מתמיד. יום אחד הוא מקבל הצעה לפדות את עצמו בביצוע חוזה הריגה. הוא לוקח את העבודה אך מתחרט כשמבין שהמטרה היא נערה עיוורת חסרת ישע. במקום זאת הוא מחליט להגן עליה ולברר מדוע הפכה למטרה.

יאקוזה 0, יצא לפלייסטיישן 4 במרץ 2015 (זמני ההוצאה של כל המשחקים מתייחסים להוצאה הראשונית ביפן ובאסיה).

טריילר יאקוזה 0

ביאקוזה 0 הכסף יותר נגיש ומשמעותי מאשר במשחקים הקודמים. הדמויות מתפתחות בעזרת רכישת מיומנויות בכסף, אותו  קיריו ומאג'ימה מרוויחים בעסקים צדדיים: קיריו משקיע בנדל"ן בקמורוצ'ו, ומאג'ימה מנהל מועדון קברט. התקפה כבדה שלנו מתורגמת לרווח כספי גבוה יותר כשהאויבים מפילים מזומנים, וגם להיפך-ניתן להפסיד כסף אם ניתקל באויב מיוחד שנקרא מיסטר שייקנדאון- שם כללי לגברים ענקיים וחזקים הרבה יותר מהממוצע. 

Yakuza ps2 יאקוזה
יאקוזה 1, יצא לפלייסטיישן 2 בדצמבר 2005.

יאקוזה קיוואמי / Yakuza Kiwami


יאקוזה קיוואמי הוא רימייק למשחק היאקוזה הראשון שיצא לפלייסטיישן 2 בשנת 2005, בו אנו שולטים בדמות הראשית קזומה קיריו שחי את רחובות קמורוצ'ו שבטוקיו.

המשחק מתחיל כשקיריו מחליט לקחת את האשמה על רצח שביצע חברו אקירה נישיקיאמה, ויושב בכלא 10 שנים עד שמשתחרר על תנאי. כאדם חופשי קיריו מגלה כי הרבה דברים השתנו במהלך שהותו בכלא: נישיקיאמה הוא כעת בוס יאקוזה, חבר ילדותו בשם "יומי" נעדר, ושכולם מחפשים אחר 10 מיליון ין שנגנבו מהארגון הקודם שלו-חמולת הטוג'ו.

 

כשמלחמה מתנהלת ברחובות קמורוצ'ו בין פלגים רבים (ביניהם גם סוכנים ממשלתיים והטריאד הסינים) קיריו לוקח על עצמו את המשימה למצוא את יומי והכסף, וכן להגן על הארוקה, ילדה מסתורית שכולם מחפשים אחריה. 

ביאקוזה קיוואמי ביצוע משימות צדדיות וחיסול אויבים יתגמלו אותנו בכסף או בנקודות זכות עמם נוכל לשכלל יכולות, או להעלות את מד הבריאות לקנות פריטים ורכוש.

יאקוזה קיוואמי, יצא לפלייסטיישן 4 בינואר 2016.

טריילר יאקוזה קיוואמי

Yakuza 2 ps2 2 יאקוזה
יאקוזה 2, יצא לפלייסטיישן 2 בדצמבר 2006.

יאקוזה קיוואמי 2 / 2 Yakuza Kiwami


יאקוזה קיוואמי 2 הוא רימייק ליאקוזה 2 שיצא לפלייסטיישן 2 ב-2006. מנוע המשחק שלו זהה לזה של "יאקוזה 6: שיר החיים" שיצא ב-2016. קיוואמי 2 נצמד לעלילה של יאקוזה 2 ואף מוסיף אלמנטים נוספים לסיפור, כדי לסגור חורים קטנים שהיו במשחק המקורי ולסיים אותו בסגנון דומה לזה של המשחקים האחרים. 


שנה לאחר שפרש מחיי היאקוזה בחמולת הטוג'ו, קיריו נקרא חזרה לפעולה כאשר היו"ר של החמולה, יוקיו טראדה נרצח בידי מתנקשים מארגון יריב- "ברית האומי" שמעוזה באוסאקה. קיריו חוזר לקמורוצ'ו ועליו למצוא יו"ר חדש לחמולה ולמנוע מלחמה כוללת בין הטוג'ו לברית האומי. 

בקיוואמי 2 ישנו מצב עלילה חדש שלא היה ביאקוזה 2, העוקב אחר גורו מאג'ימה בין יאקוזה 1 ל-2 ומה שגרם לו לעזוב את חמולת הטוג'ו ולהקים עסק חוקי בשם "בניית מאג'ימה". דמות חדשה נוספת היא מאקוטו מקימורה, דמות מרכזית בחייו של מאג'ימה ביאקוזה 0. 

Yakuza Kiwami ps4 יאקוזה קיוואמי
יאקוזה קיוואמי 2, יצא לפלייסטיישן 4 בדצמבר 2017.

טריילר יאקוזה קיוואמי 2

יאקוזה 3 / 3 Yakuza 

יאקוזה 3 אמור לצאת לפלייסטיישן 4 באוגוסט 2018, תחילה ביפן ולאחר מכן בשאר העולם. עלילתו ממשיכה את שני המשחקים הראשונים, אך היא נכתבה על ידי תסריטאי שונה. בנוסף לקמורוצ'ו מצטרף למשחק מיקום חדש- איי ריוקיו שבאוקינאווה. 

Yakuza 3 ps3 3 יאקוזה
יאקוזה 3, יצא לפלייסטיישן 3 בפברואר 2009.

לדמות המרכזית קיריו מצטרפת דמות חדשה- בתו המאומצת הארוקה סוואמורה (אך לא נשלוט בה). במשחק השלישי קיריו מנסה להתרחק מהיאקוזה, הוא מנהל בית יתומים ומגדל תשעה ילדים ביניהם בתו. קיריו סובל מהתנכלויות של אנשי יאקוזה המנסים להכריח אותו למכור את שטח הנדל"ן היוקרתי עליו בנוי בית היתומים, מה שמחזיר אותו לחיי היאקוזה אותם חשב שהשאיר מאחור. 

יאקוזה 4 / Yakuza 4

 

יאקוזה 4 מתוכנן לצאת לפלייסטיישן 4 במהלך 2019. גם המשחק הרביעי מתרחש בקמורוצ'ו, אבל לעיר נוספות 3 זירות פעולה חדשות: גגות הבניינים, הרחובות הנידחים של העיר, והאזורים המחתרתיים שלה כמו תעלות הביוב. למשחק נוספות כמה דמויות לצד קיריו, והעלילה מתוארת

Yakuza 4 ps4 יאקוזה
יאקוזה 4, יצא לפלייסטיישן 3 במרץ 2010.

לסירוגין מנקודת מבטן של ארבע דמויות, ביניהן בלש משטרה.

 

במשחק הרביעי קיריו ממשיך לנהל את בית היתומים אך מאורעות העבר וחייו הקודמים מכריחים אותו לחזור לחיי היאקוזה, כשאדם נורה למוות בטריטוריית חמולת הטוג'ו, והאדם שמגיע לחקור את הרצח נדקר למוות. 

יאקוזה 5 / Yakuza 5

יאקוזה 5 אמור לצאת לפלייסטיישן 4 במהלך 2019. במשחק יש חמש דמויות מרכזיות כולל קיריו, ביניהן בתו המאומצת האקורה סוואמורה- איתה ניתן גם לשחק בפעם הראשונה בסדרה. המשחק משוחק בחמישה מיקומים- קמורוצ'ו וקיבוקיצ'ו (בהן כבר היינו), נגסוגאי הבדיונית המבוססת על העיר פוקואוקה, צוקימינו המבוססת על סאפורו, וקינייצ'ו המבוססת על נגויה. 

Yakuza 5 ps3 יאקוזה
יאקוזה 5, יצא לפלייסטיישן 3 בדצמבר 2012.

בעקבות מאורעות המשחק הרביעי קיריו משנה את שמו לסוזוקי טאיצ'י ועובד כנהג מונית בפוקואוקה. על אף רצונו העז להתנתק ולנהל חיים נורמליים, חיי היאקוזה קוראים לקיריו בחזרה כשהבוס השביעי של חמולת ברית האומי נמצא על ערש דווי ומותו יביא לסיום הפסקת האש בין ברית האומי לחמולת הטוג'ו, ולכן עליהם להתחזק באנשי יאקוזה מערים אחרות כדי להשיב מלחמה. 

יאקוזה 6: שיר החיים / Yakuza 6: The Song of Life

 

יאקוזה 6: שיר החיים הוא המשחק השביעי בסדרת יאקוזה והמתקדם ביותר מבחינה עלילתית. לאחר מאורעות יאקוזה 5, קזומה קיריו המאושפז בבית חולים ומחלים מפציעותיו, זוכה לביקור מהמשטרה היפנית שמתכוונת לעצור אותו בגלל פשעי העבר שלו. קיריו מחליט לא להתנגד למצער ולשבת שלוש שנים בכלא.

Yakuza 6 ps4 6 יאקוזה

עם שחרורו בשנת 2016, קיריו מגלה כי בתו המאומצת הארוקה נעלמה, הוא חוזר לקמורוצ'ו כדי למצוא אותה ומגלה כי היא שרויה במצב של תרדמת לאחר תאונת פגע וברח וכי יש לה תינוק בשם הארוטו. כשאינו בטוח האם הארוקה תתאושש מפציעתה, קיריו נוסע עם התינוק להירושימה כדי לגלות מה קרה להארוקה בזמן היעדרותו. 

יאקוזה 6: שיר החיים, יצא לפלייסטיישן 4 בדצמבר 2016.
bottom of page